czwartek, 12 maja 2011

5 elementów, dzięki którym zapamiętamy świetny Movie Poster, a przy okazji i film

Miliony dolarów dochodów z filmów. Wielki film, wielki biznes. Przy takim biznesie nie można sobie pozwolić na słabą reklamę. Dobry marketing? Na czołowym miejscu znajduje się plakat i od razu przy tym ważną rolę odgrywają kreatywni projektanci, którzy mają ogromne pole do popisu. Jednak nie jest sztuką zrobić prosty plakat. Musi on zwrócić uwagę widza. Badania udowodniły, że promocyjny plakat filmu ma ważną rolę w całym sukcesie. Najnowsze filmy, jak i te starsze, ustaliły pewne kluczowe elementy, które powinien posiadać poster, żeby przyczynił się w ogólnym sukcesie. Zapraszam do lektury :


1. Uwaga – „wyskoczyć ze ściany”

Termin AIDA został wykorzystany jako podstawa tysięcy udanych kampanii reklamowych filmu. Pojęcie to stosowane w marketingu idealnie prezentuje kolejne reakcje odbiorcy.
A - Attenction (uwaga) – przyciągnięcie uwagi klienta do produktu.
I – Interest (zainteresowanie) – zainteresowanie klienta właściwościami produktu.
D – Desire (pożądanie) – przekonanie klienta, że produkt jest mu potrzebny i może zaspokoić jego potrzeby.
A – Action (działanie) – właściwe przekonanie klienta do zakupu tego właśnie produktu.

Pierwszym krokiem i najbardziej istotnym dla projektantów jest uwaga - zwracając uwagę przechodniów i zachęcają ich do danego produktu. To nie muszą być prowokacyjne zdjęcia lub krzykliwe grafiki, choć ze względu na ich przewagę na zwrócenie uwagi, to nic dziwnego, że wykorzystuje się je masowo. Korzystanie z bohaterów filmu lub głównych punktów fabuły, projektanci mogą ustanowić pewien poziom odbioru. 





Klasycznym przykładem jest plakat filmu „Hangover”. Nie są szczególnie piękne, ale skutecznie zachęcają widza do zainteresowania, patrzenia. Krzykliwy gradient, postacie i jasne oświetlenie sprawiają, że zobaczysz ten plakat.

2. Ikonografia – „wyświetlane bez powiadomienia”

Przedstawienie głównego motywu, obrazowanie bezpośrednio głównego wątku w filmie.
Korzystają one z wyobraźni. Postać lub element, który jest głównym punktem lub prostą grafikę, w celu ustalenia akcji w filmie. Niezwykle skuteczny sposób zwrócić na siebie uwagi i wzbudzają zainteresowanie od początku.

Plakat „Jennifer's Body” jest klasycznym przykładem tego, aczkolwiek zrzynka z „True Blood”.
Seksapil, kontrast i odstępstwo od normy – przykuwa uwagę i daje wgląd w to o co chodzi w filmie. Fan filmów akcji i horrorów jest zadowolony.

3. Zainteresowanie – „stworzenie zachęty do obejrzenia filmu”

Kiedy za pomocą prostych i bardziej abstrakcyjnych obrazów widz nie zostanie zainteresowany filmem lub jeżeli film to poważny dramat lub thriller, którego nie można wytłumaczyć za pomocą ikonografii idealnym rozwiązaniem jest umieścić widza w środku sceny z filmu, tworząc przy tym napięcie i grozę. Osoba patrząca na plakat powinna zobaczyć film, poczuć go i dowiedzieć się co się dzieje. 


Ten typ strategii projektowania działa najlepiej z filmami, które obejmują nierealne i fantasy wydarzenia, w szczególności tych, które dotyczą nadprzyrodzonych lub psychologicznych wątków.

4. Apel – „stworzenie więzi z fanami i przeciwnikami”

W studiach filmowych adaptacja komiksów rozwija się w szybkim tempie, „to jest to” dla prawdziwych fanów tej sztuki. Patrząc na taki plakat fan wie o czym jest film, ale jak przyciągnąć zwykłego widza? Przedstawić dwa fronty, podwójne odwołanie, w sposób „ładny”: kolory, czytelność, styl.



Ciekawostka: projekt plakatu do filmu „Inglourious Basterds” zaprojaktował sam reżyser, Quentin Tarantino.

5. Rozpoznawalność – „to jest sequel, oczywiste”

Kolejne części filmu, ostatnio dość często się to zdarza. Jak więc zrobić, żeby widz wiedział o tym, że idąc na 3 część filmu pamięta jej poprzednie części? To proste, zrobić plakat następnej części praktycznie identyczny co poprzednia. Zwykle stosuje się ogromny napis na pół plakatu i jeden element, aktor, bądź jakaś rzecz. 




„The Godfather” i dwa sequele w serii są doskonałym przykładem - wszystkie trzy części używają tego samego stylu i designu. Sukces komercyjny poprzednich filmów w serii narzucał wręcz projekt następnego plakatu.

środa, 11 maja 2011

Albert Exergian

Grafik / dyrektor artystyczny
Stworzył plakaty popularnych programów telewizyjnych. Podstawowe kolory i kształty, najprostsza forma.
Pogratulować!! (Jestem pod wielkim wrażeniem).

poniedziałek, 9 maja 2011

Leszek Wiśniewski

Urodził się w 1953 roku w Poznaniu. Specjalizuje się w ilustracjach, obrazach i plakatach. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (1973/78). Wtedy pracował jako niezależny ilustrator do różnych polskich czasopism, m.in.: "Szpilki", "Przegląd Techniczny". W 1982 przeniósł się do Wiednia, gdzie podjął pracę jako Dyrektor Artystyczny Fort on Doyle Dane Bernbach - Agencja Reklamowa. Obecnie koncentruje się na ilustracjach dla czasopism takich jak "Trend Magazin", "The New York Times", "Playboy", "Penthouse", "Profil", "Newsweek", "Gesundheit". Projektuje plakat dla wielu nadchodzących wydarzeń kulturalnych.
Jego prace były publikowane i prezentowane w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w wielu krajach w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz Azji.

Ważniejsze nagrody:
Art Director Club - Brązowy Medal za ilustracje w Trendy, Wiedeń, 1985; "Werbe Edward" - Złoty Medal za plakat IKEA reklamy, Wiedeń, 1987;
Vienna City nominacja Rady na najlepszy plakat z 1987 r.;
Nagroda Doskonałości ilustracji w "New York Times", USA, 2002.























Rafał Olbiński


„Rafał Olbiński udowadnia, że chociaż medium, jakim jest plakat, jest jedną nogą w przeszłości, jego druga noga jest mocno osadzona w teraźniejszości, jeśli nie w przyszłości” - Steve Heller, starszy dyrektor artystyczny New York Timesa.

„Każdy rysunek Olbińskiego otwiera świat rozkoszy nowych odkryć. Sprawia, że płyniemy przez chmury, kwiaty i piękne kształty oraz wierzymy, że sami jesteśmy postaciami z baśni” - Andre Parinaud, Prezes Międzynarodowego Salonu Plakatu.

„Olbiński jest malarzem-poetą, który przedstawia obraz naszego świata przy wykorzystaniu szerszej refleksji. Trzeba być poetą, mówić z humorem i bez patosu o powadze niektórych zjawisk w naszym społeczeństwie” - Anne-Julie Belmont, Universe Of Arts, Paryż.

„Humor rzadko występuje w sztuce pięknej. Rafał Olbiński ma ten dar. Chce nam pokazać, że nasza wyobraźnia jest jak magiczny świat, który mamy na wyciągnięcie ręki. On przyciąga nas do innego świata i zmusza do korzystania z oczu, aby zobaczyć cudowny świat, który jest prawdziwym wymiarem snów.” - Andre Parinaud, Prezes Międzynarodowego Salonu Plakatu.









 

Plakat cyrkowy

Od 1963 roku Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe (ZPR) zamawiały u wybitnych polskich artystów plakaty o tematyce cyrkowej.
Plakaty nie były dosłowną ilustracją cyrku, nie reklamowały konkretnych przedstawień. Artyści sięgając do metafory i symbolu w twórczy sposób oddali atmosferę sceny.
W ciągu kilkunastu lat powstała seria plakatów, które cechuje szczególna ekspresja, humor, wdzięk i dowcip.
Tak narodziło się zjawisko w historii Polskiej Szkoły Plakatu - Plakat Cyrkowy, uzyskując uznanie i popularność za granicą - szczególnie w USA.
W latach 70-tych plakaty cyrkowe zamawiane były przez państwową DESĘ i Ars Polonę, z myślą o ich sprzedaży za granicą, wznawiane są też niektóre starsze afisze.
W ten sposób plakat cyrkowy uwolnił się od funkcji reklamowej, stając się swoistym gatunkiem sztuki.
Dzisiaj Plakaty Cyrkowe stanowią gratkę dla kolekcjonerów.
 (źródło: gazeta.pl)

Hilscher Hubert, 1970 1978

Janowski Witold, 1968

Jan Młodożeniec, 1979

Waldemar Świerzy, 1981

Wiktor Gorka, 1966

Stachurski Marian, 1975

Pablo Picasso, Henri Matisse i Marc Chagall – plakaty

Pablo Picasso

Projekt kapryśnego byka.

Jest to pierwszy plakat Picassa zrobiony dla wystawy w Vallauris. Dostał on wolną rękę na tworzenie prac promujących region i produkty regionalne. Wtedy właśnie Picasso stał się wyśmienitym artystą plakatu. Oryginalne i niepowtarzalne.
--------------

Ekspozycja Vallauris 1956

Plakat mający promować jedną z pasji Picassa – walki byków.
--------------

Ekspozycja Vallauris 1957

Plakat na wystawę ceramiki.
--------------


Paryż 1959

Plakat Picassa, który najlepiej umiał zareklamować wystawę swoich prac z Vallauris.
­--------------

Henri Matisse


Jeden z ważniejszych plakatów Matisse. Wykorzystał technikę cięcia papieru. Praca powstała w 1950 roku na wystawę 'Maison de la Pensée Francaise'
--------------


Plakat Matissa na wystawę artysty w Bourges w maju 1953 roku, pt. "Les Peintres Temoins de leur Temps" (Malarze jako świadkowie swego czasu).
--------------


Plakat wykonany na wystawę pierwszego stulecia drukarni-studio Freres Mourlot w Galerii Kleber, w Paryżu w 1952 roku. To był jeden z pierwszych przykładów bardzo udanej sztuki abstrakcyjnej kierowanej do szerokiego grona odbiorców.
--------------

Marc Chagall

Niestety nie mogłem znaleść ciekawostek na temat plakatów Chagalla. Przedstawiam zatem same prace :)




niedziela, 8 maja 2011

Jak zaprojektować i wykonać dobry plakat

Plakat to połączenie sztuki i marketingu. Obraz z przesłaniem, gra z , jakby nie patrzeć, klientem. Plakat to zabawa dla inteligentnych – w formacie B1 musisz zmieścić całą ideę, zachęcić, zareklamować, zwrócić uwagę i zachwycić.

Jak zaprojektować i wykonać dobry plakat?
Co jest potrzebne, żeby przyciągnął on Twoją uwagę?
Na czym się skupić?
Co chcemy tak naprawdę przekazać?
Bardzo ułatwia nam to David Bernstein (dyrektor kreatywny międzynarodowych agencji reklamowych zajmujących się projektowaniem graficznym). Opracował on 8 zasad w projektowaniu plakatów. Chciałbym je teraz przedstawić opierając się na przykładach.
Plakaty z lat 1970-1998 Chciałbym pokazać również, że od zawsze zasady były proste:

1) Prostota


 
autor: Wiesław Rosocha

2) Jeden dominujący element

autor: Sławomir Iwański

3) Śmiałość

autor: Wiktor Górka

4) Czytelny typ czcionki

autor: Sławomir Iwański


5) Niewielka ilość słów

autor: Mieczysław Wasilewski

6) Odpowiednia wielkość czcionki

autor: nieznany

7) Kontrastujące barwy


autor: Henryk Tomaszewski

8) Branding zgodny z wizerunkiem marki


autor: Sławomir Iwański


Jak wiadomo zasady to jednak nie wszystko. Najważniejszy jest zawsze pomysł :)